Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
Патентен данък – задължени лица, размер и плащане
До този момент в блога на Tax Monkey не сме писали по темата за патентен данък. Патентният данък е приложим най-често за малки заведения, фризьорски и козметични салони, шивачи, обущари, дърводелци. Този вид данък всъщност е доста изгоден за данъкоплатците, както ще обясним по-долу.
Кои дейности и лица се облагат с патентен данък
Предпоставките за това едно лице да се облага с патентен данък са в две основни направления, които ще разгледаме отделно:
- Условия, на които да отговаря лицето;
- Условия за за извършваната дейност.
Облагат се с патентен данък единствено физическите лица, включително едноличните търговци. Ако регистрирате своя фирма (ЕООД, ООД или АД), тя вече ще се облага с корпоративен данък. Другите условия са лицето да не е регистрирано по ЗДДС (освен с някои дребни изключения, които рядко са приложими при патентните дейности) и годишният му оборот да не превишава 50 000 лв.
Патентни дейности
За да подлежи на облагане с патентен данък, лицето трябва да извършва някоя от посочените в закона патентни дейности. Те са посочени в Приложение № 4 от ЗМДТ и тук ще изброим само най-основните:
- Места за настаняване с до 20 стаи;
- Заведения за хранене;
- Търговия на дребно;
- Платени паркинги;
- Шивашки, обущарски, кожарски и сходни услуги;
- Фризьорски салони;
- Ювелирни и металообработващи услуги;
- Козметични услуги;
- Студия за татуиране;
- Маникюр и педикюр;
- Авторемонтни и автотенекеджийски услуги
В закона са посочени общо 40 дейности, които се облагат с патентен данък и в края на материала ще посочим всички. За да подлежи на облагане с патентен данък, лицето трябва по занятие да извършва някоя от посочените дейности.
Какъв е размерът на патентния данък?
ЗМДТ посочва граници, в които всяка община може да определи размер на данъка за съответната дейност. Взема се предвид характерът на дейността. Така, например, данъкът за обущарски услуги (от 40 до 120 лв. на година) е значително по-малък от този за заложна къща на физическо лице (от 3000 до 28 000 лв.). Всяка община в рамките на отделна наредба за размера на местните данъци и такси определя данъчната ставка за всяка дейност в границите, посочени в закона. За информация даваме линк към Наредбата за местни данъци и такси на столична община.
Как се декларира патентен данък?
Лицата, които извършват патентна дейност, задължително декларират обстоятелствата, свързани с данъка. Декларацията е по образец и се подава в общината по местонахождение на обекта, в който се извършва дейността. Ако тя не се извършва в обект, декларацията се подава по постоянен адрес на данъчно задълженото лице. Има два различни срока за подаване на декларацията:
- За продължаваща от предходна година дейност – до 31.01 на текущата година;
- За започване на нова дейност – непосредствено преди започване на дейността.
Плащане на данъка
Патентният данък се плаща на тримесечие:
- I тримесечие – до 31 януари;
- II тримесечие – до 30 април;
- III тримесечие – до 31 юли;
- IV четвъртото тримесечие – до 31 октомври.
Ако имате тази възможност, е по-удачно да платите дължимия патентен данък наведнъж – до 31.01 на съответната година. Тогава имате право да ползвате данъчно облекчение в размер на 5% от данъка.
Ако дейността започне през текущата година, се плаща пълен данък за съответното тримесечие, а не пропорционален. Възможно е дейността да се осъществява в повече от един обект. В този случай данък се дължи за всеки отделен обект.
Данъчни облекчения за патентен данък
Освен вече споменатото облекчение за авансово плащане на патентния данък, ЗДДФЛ предвижда още някои сериозни данъчни облекчения, както следва:
- Лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност заплащат само 50% от данъка;
- При извършване с личен труд на повече от една патентна дейност (но не повече от три) данък се дължи само върху едната дейност – тази с най-висок данък;
- Пенсионери заплащат също само 50% от данъка;
- Рядко срещаната хипотеза на обучение на чираци, в която се ползва също 50% облекчение.
Изгодно ли е да се плаща патентен данък?
Плащането на патентен данък може да бъде и въпрос на избор, затова е добре да знаете в кои случаи това е удачен вариант. Алтернативата е регистрация на ЕООД, което подлежи на облагане с корпоративен данък, който е в размер на 10% от печалбата и дивидент (още 5% от остатъка).
Основно предимство на патентния данък е, че доходите, които подлежат на облагане с патентен данък, не се включват в данъчната основа по ЗДДФЛ, т.е. върху тях не се дължи данък общ доход. Така много често плащането на патентен данък от 840 лв. на година за един фризьор ще бъде много по-изгодно от регистрацията на фирма или облагане по ЗДДФЛ
В повечето случаи до момента на достигане на оборот от 50 000 лв. патентният данък е наистина преференциален данъчен режим.
Ако имате нужда от съдействие при подаване на данъчна декларация за патентен данък, можете да се свържете с нас на 0887 345 666 или на info@taxmonkey.bg.