Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
Процедура при проверка от НАП и ревизия
Макар много често да ни се налага да говорим по темата с клиенти, до момента не сме писали блогпост за това как преминава процедурата по проверка и ревизия от НАП. Този блогпост е именно по тази тема. Ще обясним как обикновено протичат формалните проверки и ревизии за физически и юридически лица от данъчните органи.
Проверка от НАП
Проверката е процедура, която има за цел събиране на информация. За разлика от ревизията, тя не може да завърши с акт, който установява данъчни или осигурителни задължения. В рамките на проверката инспекторите от НАП могат да поискат сведения, информация и документи във връзка с обстоятелства, които са декларирани или респективно не са.
Проверката е неформална, защото в нея са допустими различни форми на комуникация и представяне на документи. Често се водят разговори между инспектори и проверявани лица или пък счетоводители. Представят се разнообразни документи като НАП могат да поискат и разкриване на банкова тайна със съгласие на лицето. Проверката може да завърши по един от следните начини:
- Данъчните органи да решат, че всички е наред или
- Да бъде установено несъответствие между декларирането от лицето данни и фактическите обстоятелства.
Първата хипотеза не заслужава внимание. Във втората такава пък обикновено проверяваното лице също има избор между две опции:
- Сам да коригира данъчната си декларация или да подаде такава, ако това не е направено;
- Да не приеме констатациите на НАП в очакване на ревизия.
Ревизия
Ревизията е формализирано производство, което има за цел да установи публични задължения на ревизираното лице. Това са задължения за данъци, осигуровки и в редки случаи санкции за неизпълнение на задължения. Ревизията, за разлика от една проверка от НАП, започва със заповед за възлагане на ревизия. В нея се уточняват периодът, който подлежи на ревизия и срокът, в рамките на който ревизията следва да се извърши.
Ревизията преминава през следните етапи:
- Фактчески действия по проверка
- Съставяне на ревизионен доклад
- Евентуално възражение по доклада
- Издаване на ревизионен акт
- Обжалване по административен ред
- Евентуално връщане за повторно разглеждане
- Обжалване по съдебен ред
Ревизионен доклад
Ревизионният доклад е официален документ, изготвен от данъчните органи в края на данъчна ревизия, който съдържа резултатите от направената проверка и установените факти. Докладът обобщава информацията за изследваните аспекти от дейността на ревизираното лице (физическо или юридическо) и включва данни за евентуални нарушения, установени по време на ревизията.
Това е изключително подробен документ, който се състои от десети страница, а понякога надхвърля 100 страници. Той съдържа всички фактически и правни констатации на инспектора, провеждащ ревизионното производство. Ревизионният доклад се връчва на ревизираното лице. Възражение може да бъде подадено до органа, издал доклада, в срок от 14 дни.
Ревизионен акт
За разлика от обикновената проверка от НАП, ревизията завършва с ревизионен акт. Това е административен акт, с който се установяват публични задължения. Той следва ревизионния доклад и се базира на констатациите в него.
Ревизионният акт влиза в сила в 14-дневен срок от издаването му, ако не е обжалван. Той обаче подлежи на предварително изпълнение, т.е. органите по приходите (НАП) могат да предприемат действия по събиране на вземанията, установени в акта.
Ревизионният акт подлежи на обжалване по следния ред:
- Обжалване по административен ред пред пред дирекция ОДОП (Обжалване и данъчно-осигурителна практика);
- Обжалване на решението на дирекция ОДОП по съдебен ред.
Обжалване по административен ред
Тази фаза е задължителна, ако изобщо искате да оспорвате даден ревизионен акт. Ако не преминете през административно обжалване, нямате възможност да обжалвате пред съд.
ОДОП има 60-дневен срок да постанови решение по жалбата. Ако не го направи, счита се, че е налице мълчаливо потвърждение на акта.
Обжалване по съдебен ред
На обжалване пред административния съд подлежи решението на ОДОП, респективно мълчаливото потвърждаване на ревизионния акт. Тук преминаваме към съдебно производство, в рамките на което ревизионният акт може да бъде оспорен на всичко основания, на които подлежат на обжалване индивидуалните административни актове. Съдебното производство по административни дела е двуинстанционно, което значи, че решението на съда може да бъде обжалвано пред ВАС.