Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
Някои специфики относно лихвата при облигации
Вече имаме написан един материал за данъчното облагане на облигациите. Той покрива основните аспекти на този вид финансови инструменти, включително лихви, купонни плащания, доходи от продажба и обратно изкупуване на облигации. Практиката ни обаче показва, че облигациите са един от най-сложните инструменти, с които можем да имаме работа за данъчни цели и някои понятия се нуждаят от допълнително обяснение.
Относно лихвата по облигации
Облигациите за инструмент, който носи пасивен доход. Те на практика са заем, който дадена компания, емитираща облигациите, набира чрез публично предлагане на облигациите. Поради това и тези финансови инструменти носят лихва. Лихвата се определя на годишна база като процент от номиналната стойност на облигацията.
Как да разберем каква лихва се изплаща по дадена емисия облигации?
За да разтълкуваме лихвата, която едни облигации носят, често е достатъчно да погледнем наименованието на инструмента. Емисията на облигации обикновено носи име, което е формулирано по следния начин:
<Име на издателя> <лихва> <падеж за обратно изкупуване> <други данни>
Елементите по-горе могат да бъдат и с разменени места като понякога лихвата се поставя на първо място. Ето и конкретен пример за наименование на емисия облигации:
6.102% Hewlett Packard 01.04.2026 Senior
От горното наименова стигаме до извода, че става въпрос за облигации, които:
- Се предлагат от Hewlett Packard;
- Имат годишна лихва от 6.102%;
- Ще бъдат предмет на обратно изкупуване на 01.04.2026;
- “Senior” е референция към това, че задълженията по облигациите са с приоритет пред други задължения при несъстоятелност.
Изчисляване и плащане на лихва
Има различни методи за изчисляване на лихва по облигации, сред които основните са:
- 30/360;
- Act/365
Методът 30/360 е опростен метод за смятане на дневна лихва. При него се приема, че всеки месец има 30 дни, а всяка година – 360. Act/365 е по-прецизен метод, при който за всеки месец се взима конкретния брой дни, а за всяка година се приема, че има 365 дни.
По различните облигации изплащането на лихвата пък се случва в различни моменти, например годишно или на полугодие. Заедно с останалите условия за облигациите, и тези за изплащането на лихва се описват в проспект, който съпровожда емисията. Обикновено европейските компании изплащат лихва веднъж в годината, а американските – на полугодие.
Натрупана лихва и платена лихва
Обикновено в контекста на облигациите делим лихвата на такава, която е изплатена (paid interest) и такава, която е натрупана към даден момент (accrued interest), но все още неизплатена. Това е важно от данъчна гледна точка, защото:
- Изплатената лихва (paid interest) е доход за данъчни цели;
- Натрупаната лихва (accrued interest) не е доход за данъчни цели.
Натрупаната, но неизплатена лихва обикновено се отразява в извлеченията на инвестиционните посредници като увеличение на пазарната стойност на инструмента към момента на издаване на съответното извлечение. В контекста на горния пример с емисията облигации на HP, в едно годишно извлечение, което е издадено към 31.12.2024 г., например, пазарната стойност на облигациите ще бъде по-висока от номиналната, защото компанията изплаща лихва на 01.04 всяка година (това е просто пример и не е ясно от името на емисията), т.е. към 31.12 има натрупана лихва за цели три тримесечия.
Особени видове лихва
Акумулиращи лихви
Условията, т.е. проспектите, на някои емисии облигации предвиждат лихвата да се изплаща не в пари, а в допълнителни облигации. Това е относителна рядкост, но за данъчни цели можем да приемем, че получаването на такава лихва не е данъчно събитие и, ако облигациите не са издадени по законодателството на държава от ЕС, следва да се начисли данък. Разбира се, това формира и продобиван цена на съответните облигации, която се съобразява при продажбата им или при обратното изкупуване на падежа.
Отрицателни лихви
Макар и в редки случаи, лихвата може да бъде и отрицателна. Такива облигации бяха издадени от някои европейски правителства (government bonds) около 2014 г. Тук лихвата не е данъчно събитие, но се отразява на стойността на инструмента при обратното му изкупуване. Отрицателните лихви са акумулиращи.
Променливи лихви
Допустимо е лихвата на дадена емисия облигации да е променлива. Обикновено облигациите, чиито проспекти предвиждат това, започват с никса лихва, която всяка година се увеличава.