Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

Попечителски услуги за крипто активи по MiCA

От /Публикувано: 23/10/2024/Категории: Crypto/

Попечителски услуги за крипто активи в контекста на MiCA регламента означава съхранение и управление на крипто активи от името на трети лица. Това се отнася до крипто борси и доставчици на централизирани услуги за портфейли. Попечителските услуги са една от услугите, за които съгласно MiCA е необходим лиценз. Този материал е посветен на тях.

Попечителски услуги с крипто – какво включват?

Регламентът за пазарите за крипто активи има секция с дефиниции, която удобно можем да ползваме. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 17 от MiCA “предоставяне на попечителство и администриране … от името на клиенти означава съхраняване или контролиране … на криптоактиви или на … частни криптографски ключове.” 

Важно е, че в обхвата на попечителските услуги се включва не просто custody върху самите активи, ами и съхранението на частни ключове, които позволяват контрол върху активите.

Правила за предлагане на попечителски услуги с крипто

Както споменахме в началото на материала, попечителски услуги с крипто могат да се предлагат единствено от лица, които имат лиценз за това. Вече сме писали материал за това, та просто използваме възможността да сложим линк към него. Встрани от това основно изискване, доставчиците на попечителски услуги следва да спазват правила по отношение на следното:

  1. Сключване на специфични договори с потребители, включително при общи условия;
  2. Поддържане на регистър с отворени позиции и извършени транзакции;
  3. Водене на политики и процедури за попечителство, връщане на средства и активи;
  4. Регулярно предоставяне на извлечения за клиенти;
  5. Отделно държане на активи на клиенти.

По-долу ще кажем най-важното за всяка от точките.

Сключване на договори с клиенти

В практиката, разбира се, тези договори най-често са такива при общи условия. В общите условия трябва много ясно да бъдат разписани:

  • Параметрите на попечителската услуга;
  • Политиката относно попечителство, за която ще направим отделна статия;
  • Данни за контакт с доставчика на услугата;
  • Описание на системи за сигурност;
  • Всички такси и разноски във връзка с изпълнение на договора.

Разбира се, договорът с клиента може да има и друго съдържание и най-вероятно ще има такова съобразено с конкретната дейност.

Поддържане на регистър за попечителски услуги и предоставяне на извлечения

Всеки доставчик на попечителски услуги за крипто следва да поддържа регистър с отворените позиции на всеки клиент, както и с всички действия с активите на клиента (транзакции и други). Тук думата “регистър” следва да се разбира широко като това би било база данни, организирана по съответния начин.

Най-малко на всеки 3 месеца на клиентите следва да се изпраща извлечение с отворените позиции и извършените транзакции. Нормално за практиката е да се предвид възможност такова извлечение да се поиска по всяко време.

Водене на политики и процедури

Освен посочените такива (за попечителство и връщане на документи) доставчиците на попечителски услуги за крипто следва да водят и актуализират набор от политики и процедури, които се отнасят до сигурност, мерки срещу изпиране на пари и други. Тези документи трябва да се представят на регулаторния орган (КФН) при подаване на заявление за лиценз.

Отделяне на активите на клиенти от личните такива

Това изискване не много важно и трябва стриктно да се спазва. Собствените активи на дружеството, предлагащо попечителски услуги, следва да се държат отделно от активите на клиенти. Това може да се случи чисто с обособяването на средства в портфейли, но е важно да има физическо и правно разделяне, а не просто такова на хартия. Данните за достъп до тези средства, включително частни ключове, трябва да се обозначат като такива именно за достъп до клиентски средства.

Отговорност на доставчиците на попечителски услуги за крипто

Доставчиците на попечителски услуги за крипто активи носят отговорност пред всички лица, чиито активи държат. Отговорността е в случай на инцидент, който може да се отдаде на поведението на съответната компания. Доказването, че дадено събитие (инцидент) не е по вина на доставчика на услуги, се извършва от самия него. Отговорността е ограничена до пазарната стойност на активите към момента на възникване на загубата. Това е важно, защото фиксира претенцията на потребителя във фиатни пари към определен момент.

Използване на услуги на трети лица

Възможно е за част от услугите, които един доставчик на крипто услуги предлага, да се използват услугите на трети лица (white label). Това е допустимо при следните условия:

  1. Съответните подизпълнители да бъдат лицензирани по MiCA;
  2. Клиентите да бъдат уведомени за това, че се използват услугите на трето лице.

Други статии от блога на Tax Monkey

Ако статиите с предмет MiCA представляват интерес за Вас, в момента тепърва развиваме нашето съдържание по темата. Ето какво можете да прочетете при нас:

Ако статията Ви е била полезна, споделете:

За автора:

Avatar photo
Никола Пенчев се фокусира върху консултантската дейност на Tax Monkey. От него можете да очаквате да прочетете материали на всякаква тематика.

Свържете се с Tax Monkey

  • info@taxmonkey.bg

  • +359 887 345 666

  • гр. София, бул. Черни връх 47

Още полезни статии