Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666
Видове токени според MiCA
В тази поредна статия на тема новия Регламент относно пазарите на криптоактиви ще разгледаме различните видове токени според MiCA.
Огромното разнообразие от криптоактиви, разликите в техния рисков профил, и тяхната употреба, налагат и разлики в начина, по който се третират от законодателя.
Какви са видовете токени (криптоактиви) според MiCA?
Правилата в MiCA са приложими относно три вида криптоактиви:
- токени за електронни пари;
- токени, обезпечени с активи;
- криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, или от токени за електронни пари.
Основните черти, по които е проведено разграничението, са рисковият профил на различните криптоактиви и тяхната употреба:
- Дали криптоактивът цели да поддържа стабилна стойност.
- Дали криптоактивът цели да се превърне в разплащателно средство и заместител на традиционните валути, или пък да бъде средство за инвестиране и др.
Да разгледаме трите вида един по един.
Токени, обезпечени с активи (asset-referenced token или ART)
Определението е дадено в чл. 3 (6) на Регламента, който казва, че:
„токен, обезпечен с активи“ означава вид криптоактив, който не е токен за електронни пари и при който е налице стремеж за поддържане на стабилна стойност чрез обвързването ѝ с друга стойност или право, или комбинация от тях, включително една или повече официални валути;
Токените, обезпечени с активи, често са обвързани с комбинация от активи, като освен примерите в определението, това могат да са други криптоактиви, стоки (commodities), и т.н. Това диверсифицира риска и, поне на теория, им осигурява стабилност.
Кои са примерите за този вид токени и каква е тяхната употреба?
Този вид токени са замислени не само като средство за разплащане, но и като средство за съхраняване на стойност. На практика обаче няма примери за токени от този вид, които намират широко приложение. Проектът на Facebook Diem/Libra пропадна още при обсъждането си, а този на Terra – с рухването на цялата им екосистема.
Токени за електронни пари (electronic money token, e-money token или EMT)
Определението на токен за електронни пари е дадено в чл. 3 (7) на Регламента:
„токен за електронни пари“ означава вид криптоактив, който има за цел да поддържа стабилна стойност чрез обвързването ѝ със стойността на дадена официална валута;
Като понятие, токените за електронни пари са подвид на токените, обезпечени с активи, а именно – токен, обвързан с една официална валута. Тази логическа връзка обаче не показва фундаменталните различия между тях, които различия са наложили и различното им третиране.
Кои са примерите за този вид токени и каква е тяхната употреба?
Най-широката употреба на токените за електронни пари е като разплащателно средство. Това, както и името им, подсказва, че те са много близо до традиционните електронни пари, които вече са подробно уредени, но под формата на криптоактив.
Те носят повечето предимства и недостатъци на електронните пари, но имат и особеностите на останалите криптоактиви. Това налага приемането на стриктни правила относно издаването, публичното предлагане и допускането до търговия на токените от този клас. Особено внимание следва да се обърне на забраната за изплащане на лихва от издателите на токени за електронни пари и доставчиците на услуги за криптоактиви в чл. 50 от MiCA.
Криптоактивите от този клас се наричат още stablecoins. Сред най-широко използваните от тях са USDC и Tether (USDT).
Kриптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, или от токени за електронни пари
Както подсказва името им, всички останали криптоактиви, които попадат в обхвата на MiCA, но не попадат в обсъдените вече две категории, попадат в тази.
Този тип активи се свързват и с най-високо ниво на риск. Това е така заради техния децентрализиран, в най-общ смисъл, характер – самите те не подлежат на контрол от една институция или човек, а употребата им е често в е системи и контекст, които също не подлежат на единен контрол.
Въпреки високия риск, правилата в MiCA са най-леки спрямо тези криптоактиви. Причината за това може да се търси в много посоки. Прекомерната регулация спира иновацията и развитието. Лицата, които ги използват, най-често са наясно с рисковете, които са свързани с употребата им. Но най-вече, пазарът на тези криптоактиви не е така тясно обвързан с традиционните финансови пазари, и съответно рисковете за първия не крият толкова рискове стабилността на финансовата система.
Кои са примерите за този вид токени и каква е тяхната употреба?
Примерите за активи от този вид са много – повечето криптовалути, които всички познаваме, като Bitcoin (BTC) и Ether (ETH), попадат именно тук. Важно е да се посочи, че т.нар. потребителски токени („utility tokens“ на английски) също са в тази категория. Част от потребителските токени обаче са изключени от обхвата на MiCA. Това ще бъде предмет на някоя от следващите статии на блога.
В този материал, например, можете да разгледате стандартизирания тест за класификация на криптоактиви.
Как да структурираме проекта си така, че да е съобразен с новите изисквания, поставени от MiCA?
Ако искате да се ориентирате във видовете токени според MiCA, и да научите повече относно новите правила, можете да се обърнете към нас на info@taxmonkey.bg.