Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

Комисионна при търгуване на финансови инстурменти – данъчно третиране

От /Публикувано: 11/11/2024/Категории: Данъци, ЗДДФЛ, Осигуровки, Счетоводство/

По темите за данъчно облагане на доходи от финансови инструменти и криптовалути (крипто активи) сме писали страшно много. Днес обаче ще разгледаме една по-особена ситуация, за която неведнъж сме получавали въпроси от клиенти. Става дума за случая, в който едно лице търгува финансови активи не със свой собствен капитал, а с такъв на компания, която изплаща част от печалбите под формата на комисионна.

Какъв е механизмът на получаване на комисионна при търгуване на финансови инструменти?

Преди да преминем към темата за данъците, а и осигуровките, е важно да уточним за какъв точно казус ще говорим. Всъщност има две основни хипотези, с които сме се сблъсквали:

  1. Изпълнение на задания (challenges) и получаване на награди;
  2. Търгуване с капитал на компанията чрез подакаунт на участника и получаване на комисионна като процент.

И в двата случая доходът, който се получава, няма характеристиките на доход от продажба или замяна на финансови активи (capital gains). Печалбата, която се прави, е свързана с, но не идва пряко от разликата между придобивна и продажна цена на активи. Налице е правоотношение, при което една компания или патформа (например Jane Street), изплаща възнаграждение за някакъв резултат. Двете хипотези по-горе третираме различно, като според нас трябва да се прилага следния принцип:

  1. При изпълнението на challenges доходите следва да се облагат като такива именно от награди от конкурси по смисъла на ЗДДФЛ;
  2. Комисионните пък следва да се облагат като възнаграждение за услуга на лице, упражняващо свободна професия и предполагат също така и осигуровки.

Доходи от награди от платформи за търгуване

Тези доходи имат по-скоро инцидентен характер и не винаги са свързани с управлението на чужди средства. Понякога се работи с тестови акаунти, които в последствие преминават към реални такива, които управляват средства на дадена компания. Данъчната ставка за този тип доход е 10%, а доходите се декларират в Приложение № 6 на данъчната декларация. Не се дължат осигуровки, тъй като тук не е налице стопанска дейност или трудва такава.

Комисионни при търгуване с финансови инструменти

Този доход заслужава повече внимание, тъй като често има устойчив характер. За разлика от наградите, разгледани накратко по-горе, тук можем да говорим за стопанска дейност. Налице е договор между лицето, което търгува активите, и компанията, за сметка на която сделките се извършват. Полученото възнаграждение е именно комисионна, която се заплаща за услуги. Много често в общите условия на подобни платформи е включен текст, който задължава лицата, участващи в платформата, сами да начисляват и плащат дължимите данъци и осигуровки. Това означава да имат качеството “independent contractor”. В следствие на това основните задължения, които едно лице, получаващо комисионна има, са следните:

  1. Да се регистрира като лице, упражняващо свободна професия;
  2. Да издава фактури за получените комисионни;
  3. Да заплаща периодично данъци и осигуровки;
  4. При нужда да се регистрира по ЗДДС.

Свободна професия при търговия на финансови инструменти към платформа

Отошенията между търгуващото лице и платформата следва да бъдат уредени като B2B (business to business) отношения. Това налага регистрацията като freelancer, т.е. лице, упражняващо свободна професия. Регистрацията се извършва в Регистър БУЛСТАТ и трябва да бъде последвана от регистрация в НАП като самоосигуряващо се лице.

Издаване на фактури за получени комисионни

Самата платформа едва ли ще изисква това, но за лицата, получаващи доход от свободна професия, съществува задължение да издават фактури. Фактурите следва да се издат на лицето, изплащащо доходите и е важно да се провери кой точно е платецът.

Данъчно облагане на доходите от комисионни при търгуване

Доходите следва да се облагат като такива на лице, упражняващо свободна професия, т.е. с 10% данък, но при признаване на 25% нормативни признати разходи. Това означава ефективно 7,5% и то върху дохода, намален с осигуровките (повече информация за това по-долу).

Лицата, упражняващи свободна професия подават следните данъчни декларации:

  • Декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за авансов данък за първите три тримесечия на годината;
  • Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ – годишна данъчна декларация до 30.04 на следващата година, която включва и последното тримесечие.

Осигуровки при свободна професия

Дейността по извършване на сделки срещу комисионна формира осигурителен доход. Това означава, че още с издаването на първата фактура, респективно с получаване на първия си проход, лицето трябва да подаде Декларация образец 1 за започване на дейност като самоосигуряващо се лице в НАП. Дължимите осигуровки се заплащат на месечна база и са функция на осигурителния доход, включително от други правоотношение, но не повече от максималния такъв за годината.

ДДС при комисионни от търговия с финансови инструменти

Нашето становище е, че услугите, за които се заплаща възнаграждение, следва да се третират като такива, свързани с финансови услуги. Следователно те са освободени доставки и ДДС не следва да се начислява. Въпреки това, ако компанията, която изплаща възнаграждението, е регистрирана в рамките на държава-членка на ЕС, то ДДС регистрация следва да се извърши преди първата фактура.

Също така, макар доставките да са освободени, те се считат като такива, които се отнасят към облагаемия оборот за нуждите на задължителна ДДС регистрация. Това означава, че при надхвърляне на оборот от 160 000 лв. след 01.01.2025 г., ДДС регистрация следва да се направи.

Резюме

Когато дейността по търгуване от чуждо име има инцидентен характер и е свързана с получаване на награди, доходът може да се облага с 10% данък по ЗДДФЛ (награди от конкурси). В случая, когато се изплаща комисионна за реализирана печалба, следва да се направи следното:

 

  • Предварително регистрация като лице, упражняващо свободна професия;
  • Регистрация като самоосигуряващо се лице в НАП;
  • Подаване на данъчни декларации и такива за осигуровки;
  • Евентуална ДДС регистрация при отношения с платформа в ЕС.

Ако статията Ви е била полезна, споделете:

За автора:

Avatar photo
Никола Пенчев се фокусира върху консултантската дейност на Tax Monkey. От него можете да очаквате да прочетете материали на всякаква тематика.

Свържете се с Tax Monkey

  • info@taxmonkey.bg

  • +359 887 345 666

  • гр. София, бул. Черни връх 47

Още полезни статии