Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

Крипто услуги по инициатива на клиента (reverse solicitation) съгласно MiCA

От /Публикувано: 05/11/2024/Категории: Crypto/

Reverse solicitation или “предоставяне на услуга по инициатива на клиента”е хипотеза, в която потребителят на дадена услуга (в случая крипто услуга) се свързва по своя инициатива с доставчика на услугата. Това е обратното на типичната хипотеза, в която доставчикът предлага пряко или непряко (чрез реклама и маркетингови съобщения) услугите си на клиенти. Регламентът MiCA позволява на дружества извън ЕС (и ЕИП) да предоставят услуги на граждани на ЕС без лиценз на принципа на reverse solicitation. Този материал е посветен на правилата, по които това нещо трябва да се случва.

Позволява ли MiCA “reverse solicitation”?

Предоставянето на услуги по изрична инициатива на клиента от доставчици на крипто услуги в трети страни е предмет на изрична уредба в MiCA. Член 61 от регламента постановява, че компании от страни извън ЕС, които иначе се нуждаят от лиценз, при някои хипотези могат да обслужват клиенти в ЕС без да се лицензират.

Условието е съответната компания по никакъв начин да не предлага услуги на съответния клиент. Тази забрана включва всякакви форми на пряко или непряко предлагане на услуги. Различните форми на предлагане ще разгледаме в детайли по-долу.

Какво значи “клиенти, установени в ЕС”?

Това понятие включва физически и юридически лица, които трайно са установени на територията на държава-членка на ЕС. В обхвата не се включват лица, които са трайно установени в трети държави, но временно пребивават в ЕС. Пример за такова лице е гражданин на трета държава, който пътува в България на почивка или по друг повод.

Ако обаче едно лице стане клиент на доставчик на крипто услуги от трета страна докато самото лице е местно на друга държава и след това лицето се установи в ЕС, по отношение на него вече не може да се извършва предлагане на услуги без лиценз.

Правила за предлагане на услуги по инициатива на клиента (reverse solicitation)

MiCA регламентът, макар и подробен, няма за цел да даде напълно точки указания за това кога едно предлагане на услуги се случва на принципа на reverse solicitation (по изрична инициатива на клиента). Това правомощие е дадено на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП/ESMA). ESMA вече е публикувала подробни насоки за подобен вид предлагане, върху които ще базираме останалата част от материала.

Какво не трябва да прави доставчик на крипто услуги от трета държава?

Съгласно указания на ESMA предлагането на услуги е изключително широко понятие. То включва всякакви форми на промотиране или рекламиране на услуги с крипто активи, включително:

  • Интернет реклами;
  • Брошури;
  • Телефонни обаждания;
  • Лични срещи с клиенти;
  • Съобщения в пресата;
  • Физическа или дигитална реклама;
  • Съобщения в социални мрежи и мобилни приложения;
  • Всякакви покани за събития;
  • Affiliate кампании;
  • Giveaways на токени.

В действителност ESMA разглежда “предлагането” на услуги като нещо изключително широко. Дори, ако един доставчик на услуги публикува на своята страница текст за услугите си на официален език на ЕС, различен от този на своята държава или от английски, това ще се счита за способ за привличане на клиенти.

Какво може или трябва да прави доставчик на крипто услуги от трета държава?

Желателно, макар и, разбира се, не задължително е, да се предприемат технически мерки, съгласно които да не се разрешава достъп до услугите на компанията на лица, установени в ЕС. Една от препоръките на ESMA е това да се случва чрез geo-blocking.

Използване на посредници

ESMA изрично уточнява, че активното предлагане на услуги на клиенти, включва и действия на трети страни, т.е. предлагане не от самия доставчик на услугите. Това може да се случва чрез инфлуенсъри или лица, които са свързани с доставчика на услугите. Под “свързани” лица тук следва да се разбира лица, които са свързани чрез участие в капитала (с поне 20%) или посредством контрол.

Последващо предлагане на услуги на клиенти

ESMA дава и специфични правила за това кога един доставчик на услуги от държава извън ЕС може да предлага допълнителни услуги на лице, установено в ЕС, след първоначална услуга по инициатива на клиента. MiCA допуска, че на клиент, който се е свързал с компанията по своя инициатива, могат да бъдат услуги и токени, които съвпадат с тези, които са първоначално заявени от клиента. Всъщност текстът на регламента по-скоро забранява предлагането на “нови видове криптоактиви или услуги за криптоактиви на този клиент”.

Съгласно указанията на ESMA компания от трета държава може да предлага услуги и токени от същия вид на клиенти, но само в рамките на ограничен период от време (1 месец от първоначалната сделка). Ето и примера, който ESMA дава: “Ако клиентът се свърже с фирма от трета държава, за да закупи криптоактива X, фирмата може – в този момент – да предложи на клиента криптоактиви от същия вид. Въпреки това, фирмата от трета държава няма право да предлага допълнителни сделки с криптоактива X или подобни криптоактиви на клиента месец по-късно.”

Заключение относно reverse solicitation по MiCA

MiCA допуска компании, които са установени извън ЕС, да обслужват клиенти в ЕС без лиценз, но при много строги правила. Трябва да се избягват всякакви форми на предлагане на услуги към такива лица, включително чрез реклами, събития, инфлуенсъри, прес съобщения и други.

Важно е за всеки конкретен случай да се изследва дали е налице reverse solicitation, т.е. дали инициативата наистина идва от страна на клиента или неговото поведение е повлияно от активното поведение на компанията спрямо него.

Ако статията Ви е била полезна, споделете:

За автора:

Avatar photo
Никола Пенчев се фокусира върху консултантската дейност на Tax Monkey. От него можете да очаквате да прочетете материали на всякаква тематика.

Свържете се с Tax Monkey

  • info@taxmonkey.bg

  • +359 887 345 666

  • гр. София, бул. Черни връх 47

Още полезни статии