Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

Токени, обезпечени с активи – общ преглед

От /Публикувано: 03/11/2024/Категории: Crypto/

Новият регламент MiCA (Markets in Crypto-Assets) урежда три вида криптоактиви, които разгледахме накратко в предишна наша статия. В този материали ще разгледаме основните правила, приложими спрямо т.нар. токени, обезпечени с активи (asset-referenced token или ART).

Лиценз за публично предлагане на токени, обезпечени с активи, и за кандидатстване за допускането им до търговия

Ще започнем с това, че в общия случай, за публичното предлагане (или ICO) на токени, обезпечени с активи, или за кандидатстването за допускането до търговия на такива, се изисква лиценз.

Изключенията от това правило са няколко:

  • лицето, което предлага публично ART, или кандидатства за допускането до търговия на такива, не е техният издател, но има писмено разрешение от издателя (емитента);
  • в продължение на период от 12 месеца, изчисляван в края на всеки календарен ден, средната стойност на токена, обезпечен с активи, издаден от даден издател, които са в обращение, никога не е надвишавала 5 000 000 EUR или съответния еквивалент в друга официална валута, и издателят не е свързан с мрежа на други освободени издатели;
  • публичното предлагане на ART, е предназначено изключително за квалифицирани инвеститори и токенът, обезпечен с активи, може да бъде държан единствено от такива квалифицирани инвеститори.

Процедура за издаване на лиценз

Процедурата за издаване на лиценз се провежда пред национален надзорен орган, който в България е КФН (Комисията за финансов надзор). Процедурата изисква издателят да покрива определени критерии, които да гарантират стабилност и сигурност. Самата процедура за издаване на лиценз ще разгледаме в отделна статия по темата.

Валидност на лицензa, издаден в България

Съгласно правилата на MiCA лицензът за публично предлагане на токени, обезпечени с активи, и за кандидатстване за допускането им до търговия, е валиден на територията на целия Европейски съюз.

Изготвяне и публикуване на whitepaper за токени, обезпечени с активи

Издателите на токени, обезпечени с активи, следва да изготвят и публикуват whitepaper („бяла книга“) със строго определено съдържание.

Най-общо, whitepaper-ът трябва да включва:

  • информация за емитента
  • описание на токена – основна информация за вида на токена и неговото предназначение
  • информация за активите, които стабилизират стойността на токена
  • обезпечителен механизъм – описание на резервите, механизми за оценка, процедури за управление на риска и мерки за поддържане на ликвидност
  • права на притежалите на токена, като например обратно изкупуване
  • рискове, свързани с токена
  • условия за предлагане
  • декларации за спазване на приложимите правила по MiCA

Поддържане на резерв от издателите на токени, обезпечени с активи

MiCA изисква емитентите на ART да поддържат достатъчно резерви, които съответстват по стойност на издадените токени.

Пълно обезпечение на стойността на токенитени с активи

Чл. 35 MiCA изисква стойността на резервите да съответства на стойността на всички ART, които са в обращение.

Състав на резервите

Резервите трябва да бъдат съставени от висококачествени и ликвидни активи, което означава активи, които могат лесно да бъдат осребрени, ако възникне нужда от бързо обратно изкупуване на ARTs.

Отделно съхранение на резервите

MiCA изисква резервите да бъдат съхранявани отделно от другите активи на емитента. Това е предпазна мярка, която има за цел да защити резервите от евентуални рискове, свързани с другите му дейности.

Изисквания за отчетност и прозрачност

Член 36 задължава емитентите да публикуват месечни отчети за състоянието на резервите, така че притежателите на токени и заинтересованите страни да разполагат с актуална информация за финансовото състояние на обезпечителните активи. Отчетите трябва да включват информация за типа, стойността и ликвидността на резервите.

Маркетингови съобщения

Член 40 от MiCA поставя изисквания относно маркетинговите съобщения за токени, обезпечени с активи. Всяко маркетингово съобщение, свързано с ART, трябва:

  • Да бъде ясно, честно и да не подвежда потребителите.
  • Да бъде в съответствие с информацията, представена в whitepaper-а.
  • Да съдържа връзка към whitepaper-а или информация за това как той може да бъде достъпен.

Това изискване цели да предотврати потенциални злоупотреби или подвеждаща реклама, която би могла да изложи инвеститорите на ненужни рискове.

Право на обратно изкупуване на токени, обезпечени с активи

В чл. 39 MiCA предоставя право на притежателите на токени, обезпечени с активи, да ги върнат обратно на емитента и да получат еквивалентната им стойност в обезпечителни активи. Това става или чрез плащане на определена сума, различна от електронни пари и равняваща се на пазарната стойност на активите, чрез които е обезпечен държания токен, или чрез предоставяне на активите, чрез които е обезпечен токенът.

Нужда от съдействие за публично предлагане или търговия на токени, обезпечени с активи?

Ако желаете съдействие от екипа ни относно лицензионната процедура или за изготвяне на whitepaper за Вашия крипто проект, можете да се свържете с нас като попълните контактната форма по-долу.

Ако статията Ви е била полезна, споделете:

За автора:

Стефан е член на екипа на Tax Monkey от юни, 2022. Той ни помага с... всичко, за което сме му изключително благодарни.

Свържете се с Tax Monkey

  • info@taxmonkey.bg

  • +359 887 345 666

  • гр. София, бул. Черни връх 47

Още полезни статии