Ако имате въпрос по статията, може да се свържете с нас на: info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

info@taxmonkey.bg / +359 887 345 666

Стандартизиран тест за класификация на криптоактиви

От /Публикувано: 23/10/2024/Категории: Crypto/

В тази поредна статия на тема новия Регламент относно пазарите на криптоактиви ще разгледаме предложението за стандартизиран тест за класификация на криптокативи според правилата на MiCA.

Какво представлява стандартизираният тест за класификация на криптокативи?

Според чл. 97 от MiCA в срок до 30. декември 2024 г. европейските надзорни органи трябва да приемат насоки, които, наред с други важни образци, трябва да съдържат и стандартизиран тест за класификация на криптоактиви (или както често се наричат – токени).

Тестът представлява последователност от въпроси, които дават отговор дали конкретният криптоактив попада в обхвата на MiCA и ако да – какъв е видът му.

Насоките все още не са приети, нито пък имат превод на български. Въпреки това, в сайта на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) може да бъде намерен предложеният текст на Насоките на английски (можете да го видите тук). Доколкото тестът представлява систематично приложение на правилата от правния ред на ЕС, и най-вероятно ще бъде приет без съществени изменения, тук ще обсъдим най-важните моменти от него.

В Насоките се съдържа и блок схема (flowchart), която визуално да престави стандартизирания тест.

Стандартизираният тест за класификация на криптоактиви – стъпка по стъпка

При прилагането на теста трябва да се вземат всички особености на конкретния токен и да се следва блок схемата, която можете да намерите по-надолу.

Първите три въпроса от теста изследват дали попадаме в понятието за криптоактив според MiCA„цифрово представяне на стойност или право, което може да бъде прехвърляно и съхранявано електронно посредством технология на децентрализирания регистър или друга подобна технология“. Следващите три въпроса изследват дали попадаме в някое от изрично предвидените изключения. Последните въпроси определят за кой вид криптоактив става дума.

1. Налице ли е цифрово представяне на стойност или право?

Термините „стойност“ и „право“ трябва да се тълкуват широко.

Ако нямаме цифрово представяне на стойност или право, нямаме криптоактив по смисъла на чл. 3 (1) т. 5.

Ако имаме, продължаваме напред.

2. Може ли това цифрофо представяне на стойност или право да бъде прехвярляно или съхранявано електронно?

Токенът ще е непрехвърляем, ако (i) токенът се приема само от емитента или оферента, и (ii) няма техническа възможност токенът да бъде прехвърлен на лица, различни от емитента или оферента. Ако токенът не може да бъде прехвърлян или съхраняван електронно, нямаме криптоактив по смисъла на чл. 3 (1) т. 5.

Ако може, продължаваме напред.

3. Каква технология е използвана за тази цел?

Ако за целта е използвана технология на децентрализиран регистър (distributed ledger technology или DLT) по смисъла на чл. 3 (1) т. 1 от MiCA, или подобна технология, то продължаваме напред.

Ако не е използваната такава технолнология или подобна на нея, отново нямаме криптоактив по смисъла на чл. 3 (1) т. 5, ако е, продължаваме напред.

4. Попада ли криптоактивът в някое от изключенията, предвидени в MiCA?

Чл. 2 на Регламента предвижда няколко изключения. Ако токенът Ви попада в тях, то MiCA не се прилага. Това не означава, че за него няма никакви правила, а че най-вероятно се прилагат други такива. Да разгледаме изключенията:

  • Чл. 2 (2) – Тук изключенията са от гледна точка лицето. Примери са Европейската Централна Банка, централните банки на държавите членки, лицата, които предоставят услуги, свързани с криптоактиви на предприятия от същата група.
  • Чл. 2 (3) – Изключени от приложното поле са криптоактиви, които са уникални и невзаимнозаменяеми с други криптоактиви (известни още като NFT).
  • Чл. 2 (4) – Изключени от приложното поле са криптоактиви, които могат да бъдат определени и като други активи, които вече имат уредба другаде – напр. депозити, финансови инструменти, някои застрахователни и пенсионни продукти, и т.н.

5. Какъв е видът на криптоактива?

Ако токенът ни отговаря на условията и не попада в изключенията, то спрямо него ще прилагаме правилата на MiCA. Остава само да установим какъв е видът на токена. Това става като си отговорим на следните въпроси:

Има ли токенът за цел да поддържа стабилна стойност?

Ако има, обвързан ли е само с една конкретна официална валута?

Блок схема на стандартизирания тест за класификация на криптоактиви

Препечатваме блок схемата (flowchart) от текста на Насоките. Схемата е на английски, но без съмнение ще е незаменима помощ в задачата да се ориентираме в новата обстановка.

Блок схема на стандартизирания тест за класификация на криптоактиви

Блок схема на стандартизирания тест за класификация на криптоактиви

Как да структурираме проекта си така, че да е съобразен с новите изисквания, поставени от MiCA?

Ако искате да научите повече за видовете токени според MiCA, можете да прочетете нашия материал по темата. Ако имате нужда от съдействие за привеждане на проекта си в съответствие с новите правила, обърнете се към нас на info@taxmonkey.bg.

 

Ако статията Ви е била полезна, споделете:

За автора:

Стефан е член на екипа на Tax Monkey от юни, 2022. Той ни помага с... всичко, за което сме му изключително благодарни.

Свържете се с Tax Monkey

  • info@taxmonkey.bg

  • +359 887 345 666

  • гр. София, бул. Черни връх 47

Още полезни статии